Odpowiedni kolor cieni do oczu – jak dobrać?

Wybór odpowiedniego makijażu może być dla wielu kobiet trudnym zadaniem, a dobór cieni wcale nie ułatwia go. Niewłaściwie dobrany kolor może zrobić więcej szkody niż pożytku, ale z drugiej strony – jaki ma wpływ na naszą urodę prawidłowo dobrany kosmetyk do powiek? Odpowiedź jest oczywiście prosta – bardzo duży, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii przed zakupem.

  1. Kształt oczu i jego znaczenie dla wyboru cieni

Przed dobraniem odpowiedniego koloru warto zastanowić się nad kształtem naszych oczu. Inną aranżacją powiek ozdobionych cieniami pokrywającymi powierzchnię całej powieki powinny posługiwać się panie z okiem głęboko osadzonym i małym. W przypadku oczu z dużymi powiekami dobieramy odcienie, które pomniejszą ich wielkość i dają efekt otwarcia oka. W przypadku oczu mandarynek (czyli mamy do czynienia z pomarszczonymi powiekami) najlepszą propozycją są cienkie linie lub cienki jasny odcień.

  1. Jak dobrać kolor cieni do koloru włosów i skóry?

Kolor cieni powinien być zharmonizowany z kolorem włosów i skóry. Kobiety o jaśniejszej karnacji powinny sięgać po zimne, mocno nasyczone kolory, natomiast panie o skórze ciemniejszej najlepiej wybierają ciemniejsze, mocniejsze kolory. Jeśli chcemy uzyskać szczególny efekt, warto wybierać cienie w kontrastującej z kolorami kosmetyków barwie, ponieważ kolor kontrastowy jest tym, którego oko ludzkie dostrzega najpóźniej.

  1. W przypadku koloru oczu warto zwrócić uwagę na…

Jeśli chodzi o dobór cieni do koloru oczu, to trzeba kierować się zasadą kontrastu. Na przykład panie o niebieskich oczach powinny sięgać po cienie w kolorze brzoskwiniowym lub ciemnym brązie, z kolei w przypadku oczu zielonych najlepsze będą zielone odcienie oraz czerwień i fiolet. Oczy piwne będą korzystać z cieni w kolorze szarości, a panie z ciemnymi oczami powinny wybierać zestawy w kolorze granatu i zieleni.

  1. Zwróć uwagę na swoją garderobę

Na desce związanej z doborem cieni nie można zapominać o ubiór. Wybierając cienie, warto spojrzeć na to, jakie kolory dominują w naszej szafie. Powinny to być cienie harmonizujące kolorem i stylem z naszymi ulubionymi ubraniami. Takie kosmetyki warto wybrać, ponieważ komponowanie stylizacji z ich wykorzystaniem będzie wtedy mało wymagające i pozbawione ryzyka kompromitacji.

  1. Najlepsze cienie – które wybrać?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju kosmetyki. Najlepiej, jeśli użyjemy wyrobów dobrej jakości. Przyjęło się, że dobre kosmetyki znakomicie przylegają do naszej skóry i nie wchodzą w interakcję z nią, dzięki czemu maksymalnie wykorzystamy ich walory estetyczne. Oczywiście, warto zwrócić uwagę na trwałość cieni oraz to, czy nie uczulają – powinniśmy unikać kosmetyków zawierających szkodliwe dla ludzkiego zdrowia substancje.

Podsumowując – dobór odpowiedniego koloru cieni to taki sam ważny element w naszej pielęgnacji jak wcieranie kremów czy stosowanie toników. Warto wybrać dobre kosmetyki, które spełnią swoją funkcję trwale i estetycznie, a przy tym będące w odpowiednim kolorze dla naszych oczu i skóry.