W dzisiejszych czasach wiele projektantów mody zwraca się ku przeszłości, szukając inspiracji w klasyce. Ale czy retro styl może być nowoczesny? Czy połączenie dwóch odmiennych estetyk może stworzyć coś, co zachwyca nie tylko miłośników mody?

  1. Co to właściwie jest styl retro-modern?

Styl retro-modern jest mieszanką klasycznych motywów z nowoczesnymi trendami. To bardzo szeroka kategoria, która niekoniecznie odnosi się tylko do mody. W artykule skupimy się jednak na aspektach związanych z wyglądem, a w szczególności modzie.

  1. Jakie elementy charakteryzują ten styl?

Styl retro-modern łączy w sobie cechy pochodzące z różnych epok. Najczęściej wykorzystywane motywy to lata 50. i 60. oraz wzory rodem z lat 70. i 80. Na uwagę zasługują również elementy z lat 20. i 30., takie jak długie koronkowe suknie czy koralikowe dodatki. Cechą charakterystyczną stylu retro-modern jest także powrót do naturalnych tkanin i ornamentów.

  1. Które marki proponują tego typu stylizacje?

Styl retro-modern zyskuje coraz większą popularność wśród projektantów. Chętnie do takich wizji nawiązują marki, takie jak Gucci, Prada czy Dolce & Gabbana. W Polsce można znaleźć sporo marek, które w ciekawy sposób łączą motywy z przeszłości z nowoczesnymi trendami, wśród nich m.in. Simple Creative Products, Sylwia Rochala czy Aristo Studio.

  1. Jakie są zalety stylu retro-modern?

Styl retro-modern to przede wszystkim ciekawa alternatywa dla osób, które szukają wyjątkowej stylizacji. Taki wybór pozwala także na bardziej indywidualne podejście do mody. Kombinezony czy suknie w stylu retro-modern sprawiają, że nie tylko świetnie się prezentujemy, ale też oddajemy hołd przeszłości.

  1. Co zrobić, aby wprowadzić elementy retro-modern do codziennych stylizacji?

Nie musimy decydować się na całkowite przemiany naszej szafy i stylu życia. Warto zacząć od drobnych zmian – retro elementami możemy urozmaicić najzwyklejsze outfity. Wystarczy na przykład dodać do nowoczesnej sukienki koralikowy naszyjnik lub postawić na buty inspirowane latami 70. i 80. Retro-modern to styl dla odważnych, ale dzięki prostej klasyce może przeistoczyć się w zupełnie nowe doświadczenie modowe.